Sigurnost

Medvednica je planina koja spada u srednja gorja, visoka je 1032 metra i prostire se dužinom od 42 kilometra. Bogata je vodom (potocima) i nije teška za planinarenje. Postoje 72 označena (markirana) puta koja vas vode kroz cijelu Medvednicu. Od podnožja do vrha ili bilo kojeg planinarskog doma treba vam najviše dva i pol sata, tako da ulijeva i sigurnost. No kao i svaku planinu tako i Medvednicu treba poštivati

PRIPREMA IZLETA

Prije izleta pogledajte kartu Medvednice https://www.hgss.hr/kartografija/ i isplanirajte si izlet. Tako ćete otprilike znati satnicu hodanja i težinu staze. Također informirajte se o vremenskoj prognozi. Pripremite opremu za izlet. Informirajte se o stazama i odredite cilj. Pročitajte opis staze, informirajte se o planinarskim domovima i njihovom ponudom hrane i pića. Odredite si prilaz stazi (osobnim vozilom ili javnim prijevozom). 

Staze od podnožja Medvednice do vrha ili nekog doma vremenski su duge od 1,5 do 2,5 sati, morate i uračunati i povratak. Netko tko ide prvi puta, savjetovao bi mu da se vrati žičarom. Uvijek se lakše penjati nego spuštati. Znam da vam zvuči nelogično ali je tako. Pri penjanju izgubit ćete puno energije, i ta energija falit će vam pri silasku. Silazak je problematičan jer je veliko opterećenje na zglobove. Zato koristite štapove za hodanje koji će smanjiti sile koje djeluju na zglobove. Za silazak koristite lagane staze.

OPREMA

Danas je oprema za planinarenje dovedena skoro do savršenstva, ima raznih materijala. Kvaliteta opreme je jako bitna. Naravno sve ovisi o godišnjem dobu i vremenskim prilikama. 

Tri stvari su najbitnije za hodanje: obuća, naprtnjača (ruksak), štapovi za hodanje

Obuća – je u principu jako bitna. Na Medvednici su obično zemljani putevi, tako da je dovoljna lagana obuća. Mnogi će vam sugerirati da na Medvednicu možete i u gradskoj obući (običnim tenisicama), no nije baš tako. Najidealnije bi bilo da hodate u obući koja pokriva gležanj. Tako su minimalne mogućnosti da iskrenete skočni zglob. Vrlo je bitan đon obuće radi klizanja, pogotovo u silasku. Zato preferirajte planinarsku obuću bilo ona iznad ili ispod gležnja.

Naprtnjača (ruksak) – Mnogi koriste običan ruksak. S obzirom na to da nećete nositi puno stvari on je dovoljan. Želite li se baviti planinarenjem i Medvednicu posjećivati u više navrata obavezno si nabavite planinarski ruksak. Planinarski ruksak vežete oko pasa i u visini prsa, tako on prianja uz vaše tijelo i veliku težinu obično nose kukovi i tako vam rasterećuje ramena. 

Planinarski štapovi – rasterećuju zglobove (koljena ,kukove), smanjuju opterećenje na kralježnicu i daju vam sigurnost pri hodu. Imaju dva mjesta za podešavanje. Pri uspinjanju malo ih skratite, dok pri silasku malo ih produžite u odnosu na normalu. Normala je položaj štapa tako da vam je ruka pod kutem od 90 stupnjeva u odnosu na tijelo u uspravnom položaju.

To su tri bitna dijela opreme. Obavezno ponesite dokumente i novac, rezervnu majicu, zatim kišnu kabanicu, vodu i hranu kao i mobitel. To je dovoljno za Medvednicu.

Oprema ovisi i o godišnjem dobu.

Mobilni aparat (mobitel) – outdoor aplikacija za hodanje

Danas bez njega ne možemo zamisliti život i stalno nam je u ruci. Uvelike će nam pomoći u planinarenju tako da instaliramo outdoor aplikaciju za hodanje. Ta aplikacija ne zahtijeva puno memorije i lako se instalira. Ima ih raznih i sve su dobre. Izaberite koju želite.

Nakon instalacije i aktiviranja ona nudi jako puno mogućnosti i zato je malo proučite. Na njoj možete upisati trag po kojem je već netko hodao. Možete sami isplanirati rutu i još mnogo toga. Najbitnija stvar je ta da vam ona na karti pokazuje točno gdje se vi nalazite u tom momentu i vremenu. Tako su male šanse da se izgubite. Ne morate je koristiti cijelim putem i gledati u nju. Dovoljno se njome služiti samo u momentu kad ste u nekoj nedoumici i kada ne znate gdje čete skrenuti. Na njenoj karti su ucrtani svi putevi i daje vam ogromnu sigurnost u hodanju.

Pazite da vam je baterija mobitela napunjena.

KRETANJE U PLANINI

Osnovno pravilo je da nikada u planini ne hodate sami. Prilikom povrede uvijek vam netko može pomoći.

Uvijek hodajte po označenim (markiranim) i uređenim planinarskim putevima.

Markacije (oznake na stazi) su nacrtane uz put na stablu ili stijeni. 

  • Okrugla markacija - bijelo – crveni krug veličine 12 cm, postavlja se na debela stabla ili na stijenu
  • Vodoravna markacija (pojasna) - postavlja na tanka stabla, tako da je bijela crta u sredini, a gore i dolje je crvena crta
  • Uz obje markacije može postojati i broj (npr. 1) koji označava broj staze.
  • Slovo uz markaciju predstavlja planinarsku obilaznicu (npr. M – planinarski put Medvednicom).
  • Oznaka X predstavlja križanje i postavlja se 30-50 metara prije križanja puteva
  • Crvena strelica obrubljena bijelom bojom označava smjer kretanja.

To su osnovne markacije. Prateći markacije i staze sigurno se nećete izgubiti.

Na nekim mjestima piše i satnica i odredište puta (npr. Hunjka 30 minuta). Satnica se odnosi na lagani hod. 

Ne skrećite s uređenog puta jer tako dovodite u opasnost sebe i druge. Bez na obzira što je Medvednica „pitoma“ ipak se nalazite na nepoznatom terenu, zato pazite na svoju sigurnost

TEMPO HODANJA

Hod prilagodite najslabijem sudioniku.

Kada krenete hodati prvi metri bit će vam najteži. Može se desiti da se jako uspušete, čak da čujete svoje srce kako kuca, Tada stanite i odmorite se, nakon što ste se smirili krenite dalje. Ta prva reakcija tijela je normalna, jer se tijelo zagrijava, i reagira na napor. Nemojte odustati zbog toga. Dalje hodajte laganim tempom i stanite svaki puta kad osjetite da ste podigli puls i ostali bez zraka. Dovoljno vam je par minuta odmora.

Odmor koristite na način tako da se odmarate nekoliko minuta. Nakon nekog vremena tijelo se znoji i duži odmor nemojte koristiti iz razloga jer se možete ohladiti, a kasnije čak i prehladiti.  

Obavezno ponesite vodu. Voda je vrlo bitna i pijte je polako, samo par gutljaja, a ne odjednom puno. Vodu pijte kada niste žedni, razlog tome je hidracija tijela. Dok hodate vi se znojite i tijelo gubi vodu, zato je češće pijte da bi se hidrirali.

Ponesite i neko voće (bananu) ili sendvič, bez obzira na to što čete možda jesti u nekom planinarskom domu.

Obucite se slojevito, tako da uvijek možete skinuti jaknu, đemper ili višak odjeće. Hodajući tijelo se grije i potrebno je skinuti višak odjeće.

Došavši do odredišta obavezno skinite mokru odjeću i presvucite se u suho i utoplite se.

Nakon povratka kući i tuširanja dobro pregledajte svoje tijelo radi krpelja. Sigurno će vas boljeti noge i dobit čete laganu upalu mišića zato popijte jedan andol.

To bi bile osnove, nakon par izleta imat čete više iskustva.