OiV toranj ma sljemenu
Najprepoznatljiviji simbol Medvednice je visoki toranj na vrhu, vidljiv izdaleka. Još davne 1859. godine za potrebe katastra tadašnje Austro-Ugarske na vrhu Medvednice podignuta je drvena konstrukcija
Najprepoznatljiviji simbol Medvednice je visoki toranj na vrhu, vidljiv izdaleka. Još davne 1859. godine za potrebe katastra tadašnje Austro-Ugarske na vrhu Medvednice podignuta je drvena konstrukcija. Prva drvena piramida visoka četiri metra podignuta je 1870. Tad se Zagrebom pročulo da se sa Sljemena pruža veličanstven pogled, a neki građani odvažili su se posjetiti vrh. Piramida je ubrzo propala i već 1877. Hrvatsko planinarsko društvo gradi novu. No ni ta druga piramida nije odoljela vremenskim prilikama pa ubrzo propada i ona. Građani već uvelike posjećuju Medvednicu i HPD gradi treću, željeznu piramidu 1889. godine. Stajala je na Sljemena punu 71 godinu. Nakon gradnje prvog metalnog TV tornja visine 82 metra, HPD piramidu seli na vrh Japetić, gdje stoji i danas. Uslijed nagla razvoja tehnologije, 1973. počela je gradnja novog velikog betonskog tornja po uzoru na druge europske gradove. Toranj je osim službene namjene trebao i imati i turističku svrhu, a službeno je pušten u rad 1976. godine. U Domovinskom ratu teško je oštećen raketiranjem. Nakon velike sanacije, 2023. godine na TV tornju otvara se vidikovac i građani nakon dugo vremena ponovno imaju prekrasan pogled na Zagreb i okolicu.
Prije posjeta OiV tornju informirajte se o radnom vremenu na internetskoj stranici, jer može biti zatvoren bez posebne najave. Toranj se nalazi nedaleko od gornje postaje sljemenske žičare. U samom podnožju nalaze se klupice i manji restoran s roštiljem, koji se može unajmiti. Do vrha tornja može se brzim dizalom, a vožnja do vidikovca traje dvadesetak sekundi. Vidikovac je lijepo uređen i ima kafić s pićem, sladoledom i sendvičima. Iznad ostakljenog vidikovca je i vanjski nebeski vidikovac, odakle se pruža veličanstven panoramski pogled. Najbolje je toranj posjetiti poslije kiše ili zimi za vedra dana jer pogled tada seže sve do slovenskih Alpa na sjeveru, a na jugu čak do Velebita. Na nebeskoj terasi se u sklopu promocije sokolarstva uživo mogu vidjeti ptice grabljivice (sova ušara, orao, sokol).