Horvatovih 500 stuba

Velik zaljubljenik u Medvednicu, planinar, novinar, publicist i fotograf Vladimir Horvat 1930-ih godina stalno je dolazio na prijevoj Hunjku

Velik zaljubljenik u Medvednicu, planinar, novinar, publicist i fotograf Vladimir Horvat 1930-ih godina stalno je dolazio na prijevoj Hunjku. Znajući za njegovu strast za speleologijom, lugar Mijo Pliški otkrio mu je lokaciju špilje u krškom dijelu ispod Hunjke. Istražujući taj nepristupačan ali lijep predio, Horvat je odlučio sagraditi stube da bi građanima omogućio lakši pristup špilji Medvednica. No sve je odmah propalo jer mu tadašnji vlasnik zemljišta nije dopustio gradnju na tom dijelu Medvednice. Nakon Drugog svjetskog rata tadašnja država odobrila mu je gradnju pa se Horvat odmah primio posla i počeo je graditi svoje stube. Gradio ih je punih sedam godina, od 1946. do 1953., a zadnjih godina pomagali su mu i omladinci. Prvo je sagradio 400 stuba do špilje, a potom još sto do potoka Bistri jarek, gdje je uredio i malo sklonište. Punih sedam godina dolazio je na Hunjku iz Zagreba, i ljeti i zimi. Mukotrpan posao završio je 21. lipnja 1953., kada je održana mala svečanost za otvorenje Horvatovih 500 stuba. Stube su uvrštene u planinarski put po Medvednici kao kontrolna točka. Bile su pravo otkriće i posjećivali su ih planinari iz svih krajeva zemlje, pa i stranci. Još i danas su Horvatove stube najpoznatiji i najposjećeniji objekt na Medvednici izgrađen ljudskom rukom, savršeno uklopljen u okoliš. Najlakši prilaz je od Lugarnice na Hunjki stazom br. 1, Hunjka – Horvatove stube.

Kod desete stube nalazi se „Patuljkova špiljica“, mala pukotina u stijeni. Ispunjena je donesenim patuljcima i posebno je zanimljiva djeci. Na 70. stubi je vidikovac. Kod 270. stube je stijena nazvana “Moj naklon“ i tu počinju škarpe, kao i Tisin ponor. Tisin ponor dubok je 15 metara, ali je danas zatrpan granjem a iznad njega raste stablo tise. Kod 400. stube su špilja Medvednica i još jedna manja špilja. Špilja Medvednica je prohodna, a s lijeve strane ulazi u stijenu 15 metara. U njoj je zanimljiva pojava takozvani dimnjak – otvor na stropu. Mala špilja je s desne strane i duboka je desetak metara. Kod 500. stube su izletište Srnec i potok Bistri jarek. Sklonište na Srnecu je propalo i tu su danas samo klupe.

Visinska razlika: 103 m

Duljina stuba: 300 m

Trajanje obilaska: 15 min